Wybrać transport lądowy, drogowy, a może drogą lotniczą? Tak właściwie, czy trzeba ograniczać się do jednej metody przewiezienia ładunku? Czy nie lepiej dobierać najlepsze rozwiązania z podziałem na odcinki? W przypadku transportu intermodalnego – jest to możliwe!

 

Zaczniemy od prostej definicji, aby później przejść do konkretów. Transport intermodalny charakteryzuje się łączeniem ze sobą więcej niż jednej gałęzi transportowej w ramach umowy spedycyjnej. Jedynym warunkiem jest korzystanie na całym odcinku z tej samej jednostki ładunkowej  – kontenerów, naczepy czy beczki, która jest szczelnie zamknięta.

 

Czy jest to dobre rozwiązanie?

W naszej pracy kierujemy się zawsze korzystnymi rozwiązaniami dla naszych klientów. Tak, aby minimalizować koszty, ale nie tracić przy tym czasu czy jakości oferowanych rozwiązań. Stąd transport intermodalny (nazywany również kombinowanym) może okazać się idealny właśnie dla Państwa. Zalety, które najczęściej są wymieniane, to niskie koszty operacyjne oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

 

W jaki sposób?

Optymalizując transport. Dla przykładu – na długie odcinki korzystniej jest wybrać kolej, generuje mniejsze zużycie energii, do środowiska przedostaje się znacznie mniej spalin, ale i koszty są umiarkowane. Następnie, gdy kończą się możliwości torów, ładunek jest przenoszony w tej samej jednostce ładunkowej na kolejny środek transportu np. samochód, który dostarcza już towar do odbiorcy końcowego.

 

Transport korzyści – ale dla kogo?

W przypadku każdego rozwiązania, warto się zastanowić, dla kogo tak naprawdę są generowane korzyści. Transport intermodalny powstał z myślą o klientach, o tym, by obniżać koszty przemieszczania ładunków. Będą na tym korzystać szczególnie te firmy, które z dużą częstotliwością importują bądź eksportują swoje towary. Nie trzeba rezygnować z udogodnień typu door-to-door czy just in time, ponieważ transport kombinowany nie jest gorszym rozwiązaniem, który wybieramy ze względu na oszczędność. Jest on tak samo pełnowartościową usługą, która szybko udowodni, iż nie popełnili Państwo błędu, zlecając go nam.